Dokuma Cami Halısı


dokuma-makinasi

Halı dokumanın kültürümüz olarak eski zamanla yıllarca süren büyük katkı sağlayan ve milletimize büyük hazinelerden biri olan sergilenen satılan halı dokumanın çok zahmet isteyen el emeği olan bu dokumaları da çeşitli dekoratif modellerle el dokuma olarak şekillendirilmesi yıllarca sürüyordur.

Desenler ve dokuma şekilleri olarak birçok desenler vardır ve bugünkü nesil ve tarzlar motifler farklıdır bunlardan bazıları engerek yılanı modeli,simetrik halı,çapraz hal,ay halı,yuvarlak desen halı,göbekli halı,bunlar gibi birçok dokumaları vardır. Bu çeşitlerimiz dünya çapında yaygınlaşmıştır ve modellerimiz çoğalmıştır.

Halılarımız yıllar geçtikçe renklerinin ihtişamı daha çok zahmetle hazırlanan boya tonları çoğalmıştır bu renkler kavun kabuğu,çilek pembesi,kiraz kırmızısı,elma yeşili,gökyüzü mavisi,orkide çiçek rengi,tuğla kahverengisi,okyanus mavisi tonlarından elde edilir.

Dünyada çok zahmetli olan doğal yün hayvanlarımızın yetiştirildiği çoğunlukla bazı ilerde elde edilmektedir.

Halılarımızın yıpranmaması için doğal elde edilmiş katkısız sağlığa zarar vermeyen boyalarımızın dayanıklığı uzun süreli kullanılmasını sağlar ve özenle mescidlerimiz için kullanılan halılarımız uzun süreli kullanılmaktadır bir çok kişi mutlu bir şekilde ibadetlerini sıcak ortamda yerine getirmektedir.

Kaynak: dokuma cami halısı  ile ilgili makale

dokuma

Kimyevi saf maddelerden yapılan ve daha ucuz ve daha uygun malzemelerle hazırlama fırsatı artış sağlamış ve mescidlerin en uygun fiyat ile yekpare cami halısı ile tek parça cami halısına ulaşmasına yardımcı olmuştur.

El sanatının meydana çıkardığı tüm şekil ve desenler, ileri teknolojideki makineler yardımı ile mescid halısı ihtiyaçlarına kolaylık ile yanıt vermektedir.

0850 850 45 45