Cami İçin Halı Seçimi Nasıl Olmalı

Cami İçin Halı Seçimi Nasıl Olmalı

Cami Halısı seçiminde dikkat edilecek konuların başında uzun ömürlü olması ve güvenlik konusu gelmektedir. Cami Halısı öncelikle güvenli olmalıdır. Cami gibi ticari olmayan, trafiği orta düzeyde mekanlarda halı seçiminde dikkat edilmesi gereken temel konu; kullanım amacına uygun ve estetik bir çevre yaratırken, kolay bakım olanağı gibi değişken ve fonksiyonel ihtiyaçlara da cevap verebilmektir.

Camilerde kullanılan halılar; desen, renk ve doku seçiminde caminin iç dekorasyonu, tasarımı ve desenlerin renk uyumları baz alınarak döşeme tarzı duvardan duvara halı türleridir. Bu nedeniyle özellikle trafik yoğunluklu uygulamalarda tercih edilirler. İyi kalitede bir cami halısının normal kullanımda aşınması mümkün değildir…

 

İyi Bir Cami Halısı Nasıl Olmalı?
Cami tarihi ve mimarisine uygun olarak tercih edilmesi gereken cami halısı; aynı zamanda yün özellikte olmalıdır. Bu sayede alev almaz, bakteri üremez, toz ve kir barındırmaz. Uzun yıllar aktif kullanılacağı için desenlerin bozulması ve deformasyonu gibi olumsuzluklar yaşanmaz.

Gülseven Halı diğer kimyasal halılara göre her yönden avantajlıdır. Hem kullanım açısından hem de güvenlik açısından bakıldığında: Yapısı gereği yün alev almaz, kullandıkça renkleri parlar, statik elektriklenmeyi önler, ortamda ses akustiği sağlar, bakteri üremesini engeller. Havayı temizleyerek serili olduğu yerde nemi dengeler ve havanın kurumasını engeller.

 

Yün Cami Halısı Avantajları

  1. Doğal yapısı gereği alev almaz özelliğine sahiptir,
  2. Kullanıldıkça renkleri parlar ve güzelleşir,bu nedenle uzun yıllar ilk günkü görünümünü korur,
  3. Yün lifi yapısı gereği aşınmaya karşı son derece dayanıklı ve esnektir,
  4. Statik elektriklenme yapmaz insanları yormaz,
  5. Toz ,kir ve lekelere karşı dirençlidir. Kolay temizlenir,
  6. Nemi dengeler, serili oldukları kapalı yerlerde havanın kurumasını bir oranda önleyerek regülatör görevi yaparlar,
  7. Ses emicidir, kullanıldığı ortamda ses akustiği sağlar,
  8. Hacim ve esnekliği sayesinde yüksek basınç ve yoğun yaya trafiğine uzun yıllar direnir,
  9. Bakteri üremesini engeller. Ultraviole ışınlarını geçirmesi nedeniyle sağlığa zarar veren bakterilerin yün halılar üzerinde üremesine engel olur,
  10. Havayı temizler. Serili bulunduğu kapalı yerlerde, insan sağlığı için tehlikeli olan Sülfürdioksit gazını emerek havanın temizlenmesine yardımcı olur.
0850 850 45 45