Cami Halısı

Cami Halısı

Kültüre göre şekil bulan cami halıları camilerin en vazgeçilmez eşyaları arasında yer almaktadır. Bütün camilerde Türk motiflerini yansıtan cami halısı modellerine rastlamak mümkündür. Zaman zaman el yapımı halılar camilere renk verse de günümüze artık makine halıları tercih edilmektedir. Cami halılarında camiye gelerek ibadet edenlerin başını halıya koyduklarında rahatsızlık vermemesi nedeni ile doğru seçimlerin yapılması çok önemlidir. Sert halılar oldukça rahatsız edici olmaktadır. Son teknoloji ile donatılmış olan fabrikalarda üretimi yapılan cami halılarımız oldukça kalitelidir. Bu konuda yün halıları daha çok tercih edilmektedir. Tüy dökmeyen ve alev almayan halılar camiler için çok daha uygun olmaktadır.

 

CAMİ HALILARININ YAPISI

            Camilerde halıların ezilmeye dayanıklı olması açısından sık ilmekli olarak dokunan halıların tercih edilmesi gerekmektedir. Yün halılar bu konuda oldukça iyidir. Kullanım ömrünün uzun olması açısından cami halısı olarak kullanılması daha faydalı olmaktadır. Renk seçimi sırasında da caminin içerisindeki desenler ve atmosferi göz önünde bulundurulmalıdır. Cami halılarının yapısı anti bakteriyel olması sayesinde herhangi bir alerjen madde içermemektedir. Yüzlerce kişinin üzerinde çorapları ile dolaştığı ve namaz kıldığı düşünülürse halıların anti bakteriyel olması çok önemlidir.

 

CAMİ HALILARINDA MODELLER

            Diğer halı modellerinde olduğu gibi cami halılarında da yüzlerce farklı model ve desen bulunmaktadır. Üstün teknoloji ile farklı tasarımların birleştirilmesi sonucunda elde edilen modeller camilerin çok daha güzel ve ferah olmasını sağlamaktadır. Cami halılarında genel olarak aynı desenlerin hakim olduğu da görülmektedir. Desenler anlam içermektedir. Doğumu, ölümü, insanların hayatını ele alırken kimi zamanda çiçekler ile farklı bir görünüm sergilemektedir. Üzerinde namaz kılınıyor olması nedeni ile çok dikkat çekici olmaması da önemlidir. Cemaatin rahat etmesi ve camilerin zeminlerinin kapanması adına doğru cami halısının alınması gerekmektedir.

 

Camilere Farklı Bir Hava Katmak İçin Özel Halılar

            Görsel anlamda oldukça zengin bir seçenek kapsamında seçim imkanı verilen birbirinden özel cami halı çeşitleri arasından özel bir yapım kapsamındaki akrilik halı çeşitleri tercih edilebilir ve güven içerisinde tüm farklı camilerde kullanılabilir. Ayrıca çok eski dönemlere ait olan özel figürler altında eşsiz desenler ile üretimleri yapılmış halı çeşitlerini küflenmeyen ya da alev almayan, leke tutmayan özellikleri altında satın alınarak camilere büyük bir gönül rahatlığı içerisinde yerleştirilebilir.

 

0850 850 45 45